Od tvornice do groblja: Azbestna rana Dalmacije
Više od dvadeset godina nakon bijega vlasnika Salonita u Bosnu i Hercegovinu, Vranjic i dalje živi uz azbest. Mještani poluotoka smještenog između Splita, Kaštela i Solina upozoravaju na bolesti, umiranje i nedovršene sanacije.
Godinama nakon što je azbest prestao izlaziti iz pogona Salonita, posljedice i dalje ostaju dio svakodnevice Vranjičana. Na javnoj raspravi o sanaciji dijela azbestnog otpada izbile su žestoke rasprave, a mještani upozoravaju da bolesti povezane s azbestom i dalje odnose živote. Zašto stanovnici ne vjeruju novim obećanjima, što se događa s bivšom tvornicom i tko će snositi odgovornost za jednu od najvećih ekoloških rana Dalmacije, pogledajte u priči Branimira Zekića.















